Boys & Girls High School Basketball schedule this weekend - Cleveland 19 News Cleveland, OH

Boys & Girls High School Basketball schedule this weekend

Boys and Girls HS basketball schedule (Source: Raycom Media) Boys and Girls HS basketball schedule (Source: Raycom Media)
 The following is the Boys and Girls High School Basketball schedule for this weekend. 

Boys High School Basketball on Friday (1/23):

Martin Luther King Jr. @ Collinwood 4:00pm

Glenville @ John Marshall 5:30pm

John Adams @ Cleveland John F. Kennedy 5:30pm

John Hay @ Rhodes 5:30pm

Lincoln West @ East Tech 5:30pm

Max Hayes @ Whitney Young 5:30pm

First Baptist Christian School @ Monclova Christian 6:30pm

Kenmore @ Akron East 7pm

Ellet @ Akron Garfield 7pm

Akron North @ Buchtel 7pm

Cuyahoga Heights @ Kirtland 7:30pm

Cuyahoga Falls @ Brush 7:30pmTuscarawas Valley @ Akron Manchester 7:30pm

Mogadore @ Akron Springfield 7:30pm

Brecksville-Broadview Heights @ Amherst Steele 7:30pm

Archbishop Hoban @ Benedictine 7:30pm

Midview @ Avon 7:30pm

Aurora @ Perry 7:30pm

Avon Lake @ North Olmsted 7:30pm

Elyria Catholic @ Bay 7:30pm

Beachwood @ Wickliffe 7:30pm

Bedford @ Lorain 7:30pm

Berea-Midpark @ Olmsted Falls 7:30pm

Black River @ Fairview 7:30pm

Hawken @ Bershire 7:30pm

Richmond Heights @ Cornerstone Christian 7:30pm

Tuslaw @ Cuyahoga Valley Christian Academy 7:30pm

Eastlake North @ Riverside 7:30pm

Elyria @ Normandy 7:30pm

Cleveland Heights @ Euclid 7:30pm

Independence @ Fairport Harding 7:30pm

Ravenna @ Field 7:30pm

Waterlook @ Garretsville Garfield 7:30pm

NDCL @ Padua 7:30pm

Stow-Munroe Falls @ Solon 7:30pm

Green @ Cloverleaf 7:30pm

Nordonia @ Highland 7:30pm

Holy Name @ Trinity 7:30pm

Twinsburg @ Hudson 7:30pm

Chagrin Falls @ Kenston 7:30pm

Kent Roosevelt @ Coventry 7:30pm

Keystone @ Clearview 7:30pm

Walsh Jesuit @ Lake Catholic 7:30pm

Ledgemont @ Newbury 7:30pm

Lakewood @ Rocky River 7:30pm

Brookside @ Luthern West 7:30pm

Ashtabula Lake Side @ Madison 7:30pm

Valley Forge @ Mayfield 7:30pm

Medina @ Mentor 7:30pm

Vermilion @ North Ridgeville 7:30pm

Parma @ North Royalton 7:30pm

Norton @ Crestwood 7:30pm

Buckeye @ Oberlin 7:30pm

Copley @ Revere 7:30pm

Streetsboro @ Rootstown 7:30pm

Warrensville Heights @ Shaw 7:30pm 

Brunswick @ Shaker Heights 7:30pm

Southeast @ Woodridge 7:30pm

Wadsworth @ Tallmage 7:30pm

Chardon @ University School 7:30pm

Cleveland Central Catholic @ Villa Angela-St. Joseph 7:30pm

Firelands @ Brooklyn 7:30pm

Cardinal @ LaBrea 7:30pm

Geneva @ Willoughby South 7:30pm

Windham @ Maplewood 7:30pm

Boys H.S. Basketball being played on Saturday (1/24):

Bedford @ Twinsburg 3pm

East Tech @ findlay 4pm

North Canton Hoover @ Berea-Midpark 5:15pm

St. John & Paul @ Newbury 6:30pm

Timken @ Cleveland Heights 6:45pm

Thurgood Marshall @ St. Vincent St. Mary 7pm

Loudonville @ Black River 7:30pm

Youngstown Ursuline @ NDCL 7:30pm

Gilmour Academy @ University School 7:30pm

Green @ Copley 7:30pm

Cleveland John F. Kennedy @ Scott 7:30pm

Cloverleaf @ Keystone 7:30pm

Clearview @ Lorain 7:30pm

St. Edward @ St. Ignatius 7:30pm

MacDuffie School @ Villa Angela- St. Joseph 8:15pm

22 Ft. Academy @ Garfield Heights 9:45pm

Sunday (1/25):

St. Ignatius @ Youngstown Ursuline 2:30pm

MacDuffie School @ St. Edward 5:49pm

Warren G. Harding @ Medina 7:30pm

Girls High School Basketball games being played on Friday (1/23):

East Tech @ Lincoln West 4pm

John Marshall @ Glenville 4pm

Rhodes @ John Hay 5:30pm

Collinwood @ Martin Luther King Jr. 5:30pm

Whitney Young @ Max Hayes 5:30pm

Lakewood @ Rocky River 6:pm

Vermilion @ North Ridgeville 6pm

Midview @ Avon 6pm    

Euclid @ Laurel 6:30pm

Beachwood @ Independence 7:30pm

Girls High School Basketball games being played on Saturday (1/24):

Tallmadge @ Revere 1pm

Lutheran West @ Oberlin 1pm

Fairport Harding @ Open Door Christian 1pm

Garfield Heights @ Cuyahoga Falls 2pm

Lorain @ Shaw 2pm 

Bedford @ Warrensville Heights 2pm

Mogadore @ Streetsboro 2;30pm

Perry @ Kenston 2:30pm

St. Vincent-St. Mary @ Kenmore 2:30pm

Highland @ Green 2:30pm

Akron Garfield @ Our Lady of the Elms 2:30pm

Berkshire @ Kirtland 2:30pm

Akron Springfield @ Kent Roosevelt 2:30pm

North Royalton @ Strongsville 2:30pm

Chagrin Falls @ West Geauga 2:30pm

Padua @ Beaumont 2:30pm

Nordonia @ Copley 2:30pm

Fairview @ Clearview 2:30pm

Berea-Midpark @ Olmsted Falls 2:30pm

Wadsworth @ Cloverleaf 2:30pm

Woodridge @ Field 2:30pm

Brecksville-Broadview Heights @ Amherst Steele 2:30pm

Black River @ Buckeye 2:30pm

Chardon @ Madison 2:30pm

Brooklyn @ Columbia 2:30pm

Shaker Heights @ Mentor 2:30pm

Firelands @ Brookside 2:30pm

Canton Central Catholic @ Akron East 2:30pm

Garrettsville Garfield @ Rootstown 2:30pm

Cuyahoga Valley Christian Academy @ Triway 2:30pm

Avon Lake @ North Olmsted 3:45pm

Cleveland Horizon Science Academy @ St. MArtin De Porres 5pm

NDCL @ Lake Catholic 6pm 

Canton Timken @ Akron Manchester 6pm

Hawken @ Richmond Heights 6:30pm

Wickliffe @ Cuyahoga Heights 6:30pm

Harvey @ Cardinal 6:30pm

Orange @ Aurora 6:30pm

Twinsburg @ Stow-Munroe Falls 7pm

Riverside @ Ledgemont 7:30pm

Hudson @ Solon 7:30pm

Villa Angela-St. Joseph @ Holy Name 7:30pm

Ravenna @ Norton 7:30pm

Medina @ Elyria 7:30pm

Warren John F. Kennedy @ Cleveland Central Catholic 7:30pm

Archbishop Hoban @ Walsh Jesuit 7:30pm

Willoughby South @ Eastlake North 7:30pm

Parma @ Brush 7:30pm

Mayfield @ Brunswick 7:30pm

Coventry @ Crestwood 7:30pm

Waterloo @ Southeast 7:30pm


Sunday: Norton @ Copley at Quicken Loans Arena 7pm

Copyright 2015 WOIO. All rights reserved.



Powered by Frankly