Boys & Girls High School Basketball schedule this weekend - Cleveland 19 News Cleveland, OH

Boys & Girls High School Basketball schedule this weekend

Boys & Girls HS Basketball Schedule (Source: Raycom Media) Boys & Girls HS Basketball Schedule (Source: Raycom Media)
 The following is the Boys and Girls High School Basketball schedule for this weekend (2/6 & 2/7).

Boys High School Basketball games being played on Friday (2/6):

Akron East @ Akron Garfield 7:00 p.m.

Firestone @ Ellet 7:00 p.m.

Kenmore @ Buchtel 7:00 p.m.

Hawken @ Cuyahoga Heights 7:30 p.m.

Brush @ Solon 7:30 p.m.

Akron Manchester @ Cuyahoga Valley Christian Academy 7:30 p.m.

Akron Springfield @ Coventry 7:30 p.m.

Avon Lake @ Amherst Steele 7:30 p.m.

Archbishop Hoban @ Lake Catholic 7:30 p.m.

Elyria Catholic @ Avon 7:30 p.m.

Kenston @ Aurora 7:30 p.m.

Shaw @ Barberton 7:30 p.m.

Bay @ Vermilion 7:30 p.m.

Brunswick @ Strongsville 7:30 p.m.

Cleveland Heights @ Bedford 7:30 p.m.

Berea-Midpark @ Westlake 7:30 p.m.

Brookside @ Black River 7:30 p.m.

Berkshire @ Cardinal 7:30 p.m.

Trinity @ Cleveland Central Catholic 7:30 p.m.

Twinsburg @ Cuyahoga Falls 7:30 p.m.

Eastlake North @ Chardon 7:30 p.m.

Elyria @ Valley Forge 7:30 p.m.
Warrensville Heights @ Euclid 7:30 p.m.

Fairport Harding @ Kirtland 7:30 p.m.

Fairway @ Lutheran West 7:30 p.m.

Field @ Kent Roosevelt 7:30 p.m.

Garfield Heights @ Medina 7:30 p.m.

Garrettsville Garfield @ Southeast 7:30 p.m.

Benedictine

@ Notre Dame-Cathedral Latin 7:30 p.m.

Stow-Munroe Falls @ Hudson 7:30 p.m.

Gilmour Academy @ Canton Central Catholic 7:30 p.m.

Green @ Highland 7:30 p.m.

St. Thomas Aquinas @ Holy Name

Firelands @ Keystone 7:30 p.m.

Lakewood @ North Ridgeville 7:30 p.m.

Lordstown @ Ledgemont 7:30 p.m.

Maple Heights @ Lorain 7:30 p.m.

Madison @ Willoughby South 7:30 p.m.

Mayfield @ Parma 7:30 p.m.

Shaker Heights @ Mentor 7:30 p.m.

Rocky River @ Midview 7:30 p.m.

Mogadore @ Rootstown 7:30 p.m.

Newbury @ Chalker 7:30 p.m.

Copley @ Nordonia 7:30 p.m.

Normandy @ North Royalton 7:30 p.m.

Columbia @ Oberlin 7:30 p.m.

Breaksville-Broadview Heights @ Olmsted Falls 7:30 p.m.

West Geauga @ Orange 7:30 p.m.

Walsh Jesuit @ Padua 7:30 p.m.

Perry @ Harvey 7:30 p.m.

Wellington @ Buckeye 7:30 p.m.

Crestwood @ Ravenna 7:30 p.m.

Revere @ Tallmadge 7:30 p.m.

Richmond Heights @ Independence 7:30 p.m.

Riverside @ Geneva 7:30 p.m.

St. Ignatius @ St. Edward 7:30 p.m.

Streetsboro @ Woodridge 7:30 p.m.

University School @ Lakeside 7:30 p.m.

Warren John F. Kennedy @ Villa Angela- St. Joseph 7:30 p.m.

Clearview @ Brooklyn 7:30 p.m.

Pymatuning Valley @ Windham 7:30 p.m.

Glenville @ East Tech 7:45 p.m.

Boys High School Basketball played on Saturday (2/7):

Western Reserve Academy @ Kiski School 5:30 p.m.

Lutheran East @ Fairport Harding 6:00 p.m. 

Cleveland Central Catholic @ Wayne 7:00 p.m.

Akron Springfield @ Mansfield Temple Christian 7:30 p.m.

Whitney Young @ Amherst Steele 7:30 p.m.

Avon @ North Olmsted 7:30 p.m.

Avon Lake @ Lakewood 7:30 p.m.

Black River @ New London 7:30 p.m.

Lincoln West @ Cornerstone Christian 7:30 p.m.

Buchtel @ Cuyahoga Valley Christian Academy 7:30 p.m.

Garrettsville Garfield @ Bristol 7:30 p.m.

Mentor @ Willoughby South 7:30 p.m.

Perry @ Chardon 7:30 p.m.

Timken @ St. Ignatius 7:30 p.m.

Woodridge @ Waterloo 7:30 p.m.

Cleveland Central Catholic @ Huber Heights Wayne 7:30 p.m.

St. Vincent St. Mary @ North Central 8:00 p.m.

Girls High School Basketball being played on Friday (2/6):

Cleveland Horizon Science Academy @ Christian Community 5:00 p.m.

Perry @ Harvey 6:00 p.m.

Girls High School Basketball being played on Saturday (2/7):

Tallmadge @ Mogadore 1:00 p.m

Akron Manchester @ Cuyahoga Valley Christian Academy 1:00 p.m

Cleveland John F. Kennedy @ Ledgemont 1:00 p.m

Medina @ Mayfield 1:00 p.m

Garrettsville Garfield @ St. Vincent St. Mary 1:00 p.m

Cleveland Heights @ Shaw 2:00 p.m.

Lakewood @ Magnificat 2:00 p.m.

Warrensville Heights @ Maple Heights 2:00 p.m.

Lakeside @ Chardon 2:00 p.m.

Streetsboro @ Akron East 2:30 p.m.

West Geauga @ Kenston 2:30 p.m.

Kenmore @ Massillon Perry 2:30 p.m.

Firestone @ Highland 2:30 p.m.

Orange @ Perry 2:30 p.m.

Cuyahoga Falls @ Parma 2:30 p.m.

Avon Lake @ Amherst Steele 2:30 p.m.

Bay @ Normandy 2:30 p.m.

Coventry @ Laurel 2:30 p.m.

Riverside @ Willoughby South 2:30 p.m.

Padua @ Archbishop Hoban 2:30 p.m.

Oberlin @ Fairview 2:30 p.m.

Berea-Fairview @ Westlake 2:30 p.m.

Independence @ Richmond Heights 2:30 p.m.

Cleveland Central Catholic @ St. Thomas Aquinas 2:30 p.m.

NDCL @ Walsh Jesuit 2:30 p.m.

Brecksville-Broadview Heights @ Olmsted Falls 2:30 p.m.

Buchtel @ Akron Springfield 2:30 p.m.

Wellington @ Firelands 2:30 p.m. 

Elyria @ Strongsville 2:30 p.m.

Twinsburg @ Shaker Heights 2:30 p.m.

Brush @ Geneva 2:30 p.m.

Clearview @ Columbia 2:30 p.m.

Collinwood @ Scott 4:30 p.m.

Beachwood @ Cuyahoga Heights 5:30 p.m.

Brooklyn @ Lutheran West 6:00 p.m.

Beaumont @ Lake Catholic 6:00 p.m.

Avon @ North Olmsted 6:00 p.m. 

Wickliffe @ Hawken 6:30 p.m.

Chagrin Falls @ Aurora 6:30 p.m.

Berkshire @ Cardinal 6:30 p.m.

Fairport Harding @ Harvey 6:30 p.m.

Hudson @ Mentor 7:30 p.m.

Black River @ Keystone 7:30 p.m. 

North Royalton @ Brunswick 7:30 p.m.

Ravenna @ West Branch 7:30 p.m.

Wadsworth @ Solon 7:30 p.m.

Cloverleaf @ Norton 7:30 p.m.

Brookside @ Buckeye 7:30 p.m.

Southeast @ Crestwood 7:30 p.m.

Gilmour Academy @ Rocky River 7:30 p.m.

Lorain @ Euclid 7:30 p.m.

Waterloo @ Lake Center Christian School 7:30 p.m.

Copyright 2015 WOIO. All rights reserved.


Powered by Frankly